Standardy Ochrony Małoletnich
To zbiór zasad i procedur mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży podczas kontaktów z dorosłymi w różnych instytucjach i organizacjach. Celem tych regulacji jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieci i ochrona ich praw w różnych środowiskach, w których mają miejsce kontakty z małoletnimi.
Zgodnie z art. 22b ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1802 z późn. zm.) Standardy Ochrony Małoletnich muszą być wdrożone od 15 sierpnia 2024 r. przez podmioty realizujące różnego rodzaju działalność z udziałem dzieci. Do najważniejszych podmiotów należą m.in.:
- placówki oświatowe,
- placówki opiekuńcze, wychowawcze i resocjalizacyjne,
- placówki medyczne i terapeutyczne, podmioty kościelne i religijne,
- placówki artystyczne i sportowe,
- podmioty świadczące usługi hotelarskie oraz turystyczne (art. 22c ust. 3),
- a także inne instytucje, które w ramach swoich działalności organizują zajęcia, wydarzenia lub usługi dla małoletnich.
Podmioty te mają obowiązek opracować i stosować Standardy w wersji pełnej oraz uproszczonej, przeznaczonej dla dzieci.
Niewywiązanie się z tego obowiązku podlega karze grzywny do 250 zł albo karze nagany. Ponowne stwierdzenie braku wprowadzenia Standardów skutkuje karą grzywny nie niższą niż 1000 zł.
Zachęcamy wszystkie podmioty zobowiązane do realizacji tych standardów do działania i rzetelnego ich wdrożenia, aby skutecznie chronić dzieci i młodzież przed zagrożeniami.