DATA: 12.11.
Autor: Jan Dąbrowski
Z okazji światowego dnia bicia rekordów, przypadającego na 12 listopada, chcielibyśmy przybliżyć Państwu statystykę, co do średniego czasu trwania spraw sądowych w Polsce.
Informacje na których się opieramy pochodzą bezpośrednio ze strony Najwyższej Izby Kontroli i przedstawiają statystyki za 2023 rok, wyprowadzone na podstawie dokonanej przez NIK kontroli .
Statystyki podają iż średni czas trwania postępowania w wybranych kategoriach spraw zakończonych prawomocnie w I instancji – co jest powszechnie używanym wskaźnikiem, wzrósł o prawie dwa miesiące tj. z 4,1 miesiąca w 2013 r. do 5,9 miesięcy w 2023 r. – jest to wzrost rzędu 44%.
Jeszcze większe wydłużenie okresu postępowania zanotowały sprawy istotne z punktu widzenia dochodzenia przez obywateli swoich praw, np. w sprawach procesowych w sądach rejonowych pogorszenie sprawności było jeszcze bardziej widoczne a średni czas trwania spraw cywilnych wzrósł z 9,2 miesiąca do 16,5 miesiąca, czyli o 79% w stosunku do wyników z 2013 r.
W sprawach gospodarczych również niestety nastąpiło znaczne wydłużenie średniego czasu postępowania, o wartość 67 % w stosunku do roku 2013 i wydłużyło się tym samym z 11 miesięcy do 17,7 miesiąca.
Na podstawie wyników kontroli ustalono, że średni czas trwania postępowań w wybranych kategoriach spraw zakończonych prawomocnie w I instancji w sądach rejonowych trwał w 2023 r. w przypadku spraw:
- cywilnych procesowych – 16,5 miesiąca,
- cywilnych nieprocesowych – 10,5 miesiąca,
- karnych procesowych – 5,7 miesiąca,
- rodzinnych procesowych – 7,9 miesiąca,
- procesowych z zakresu ubezpieczeń społecznych -13 miesięcy,
- procesowych z zakresu prawa pracy – 11 miesięcy,
- procesowych – 17,7 miesiąca.
W badanym okresie według informacji NIK, Skarb Państwa wypłacił skarżącym, których skargi na przewlekłość postępowania zostały uwzględnione, kwotę ponad 60 mln zł. Warto wspomnieć także że sam odsetek skarg, wzrósł z 11.2 do 19.2 % i to przy spadku liczby składanych skarg.